Történelmi tények és érdekességek

AZ ÉN FELADATOM AZ VOLT, HOGY KÉSZÍTSEK EGY BESZÁMOLÓT A TÖRTÉNELEM ÓRÁNKRÓL. /M. Marci/

  1. a Lili és a Johi kiselőadást tartottak a Felvidék leszakításáról, s hogy most hol húzódik  a Szlovák- Magyar határ. Elmondták, hogy több mint 3 millió magyar ember került külföldre, és hogy az új határokkal  teljesen magyar területek  szakadtak el tőlünk.
  2. A BEMUTATÓK : mindegyik csoport bemutatta azt a felvidéki  várost, amelyikről információt gyűjtött:  Selmecbánya, Lőcse, Igló, Besztercebánya, Körmöcbánya, Szepesszombat.  Ezeket a városokat a térképen is meg kellett mutatni, valamint a gyűjtött képeket és videó részleteket is megtekintettük.  Feladatunk, hogy mindegyik városról tudni kell , hogy ki, és  mikor alapította, mi volt az eredeti neve,  honnan ered?
  3. JÓSKA BÁCSI ELŐADÁSA:

    A „Lőcsei fehér asszony”.Legenda és valóság.

    Lőcse városáról mindenkinek Jókai regénye jut eszébe. A nagy mesemondó egy csodálatos történetet írt Korponayné Géczy Juliannáról, akit az utókor azzal vádolt, hogy a Rákóczi-szabadságharc  végén 1710-ben a labancok kezére juttatta Lőcse városát.Majd csalódva a bécsi udvar ígéreteiben részt vett a szabadságharc után egy titkos kuruc szervezkedésben. Mikor elfogták és rémülten fedezte fel az általa vitt üzenetek között a saját apja leveleit, inkább elégette őket. A bíróságon még a kínzás alatt sem beszélt, ezért 1714-ben Győrben lefejezték. A „fehér asszony” Lőcse feladásában biztos ártatlan volt, hiszen a város hosszú tárgyalás után megadta magát és így került császári kézre. A levelek története viszont igaz lehet. A címzettek között nemcsak az apja, hanem más magas rangú volt kuruc főurak is szerepeltek. Ők viszont ekkor már kibékültek a császárral és szabadulni akartak a kellemetlen tanútól.